Vzdelávanie v sociálnom zariadení PRO REGION n.o., prevádzka DS Svetluška

V Dennom stacionári Svetluška, ktorého zriaďovateľom je PRO REGION n.o. pravidelne ( min. raz za týždeň) pomáhame rozvíjať vedomosti klientov, ktoré získali počas svojho základného vzdelania. Ak by sa tieto schopnosti a znalosti dlhodobo neprecvičovali, hrozí riziko ich postupného oslabovania a regresu.

V našom sociálnom zariadení kladieme veľký dôraz na udržiavanie a rozvíjanie kognitívnych schopností našich dospelých klientov. Pravidelne (každý týždeň) organizujeme vzdelávacie aktivity zamerané na precvičovanie vedomostí zo slovenského jazyka a matematiky, ktoré získali počas svojho základného vzdelania. Vzdelávanie prebieha formou diktátov, čítania textov, vypĺňaním pracovných listov, počítaním jednoduchých príkladov,… Kognitívne schopnosti, ako sú čítanie, písanie, počítanie či logické myslenie, si vyžadujú neustálu stimuláciu, aby zostali aktívne a funkčné. Preto je dôležité klientov pravidelne zapájať do rôznych vzdelávacích aktivít, ktoré im pomáhajú udržiavať a upevňovať ich vedomosti.

Cieľom týchto aktivít je nielen podpora pamäti a logického myslenia, ale aj posilňovanie sebavedomia klientov a ich schopnosti efektívne komunikovať v každodennom živote. S klientmi pracujú kvalifikovaní lektori so špeciálno-pedagogickou kvalifikáciou, ktorí využívajú rôzne metódy výučby a širokú škálu pracovných pomôcok, ako sú pracovné listy, didaktické hry či interaktívne cvičenia.

Tieto aktivity prebiehajú v príjemnej a motivujúcej atmosfére, pričom zohľadňujeme individuálne schopnosti a potreby každého klienta. Veríme, že pravidelné tréningy myslenia prispievajú k zlepšeniu kvality ich života a umožňujú im aktívne sa zapájať do spoločenského diania.

Spomínané aktivity sú určené pre klientov, ktorí už ukončili základné vzdelanie a pomáhajú im udržiavať si schopnosti v oblasti slovenského jazyka a matematiky. Pravidelné opakovanie a precvičovanie vedomostí zabraňuje ich regresu a podporuje kognitívne funkcie, čo prispieva k väčšej samostatnosti a sebavedomiu klientov.

Dlhodobá kontinuita týchto aktivít sa ukázala ako mimoriadne prospešná, pretože umožňuje klientom aktívne sa zapájať do spoločenského života a zachovávať si duševnú sviežosť.

V priebehu rokov 2017 – začiatok r. 2025 sme takto kontinuálne pracovali s min. 92 klientmi. Do vzdelávania nie je  možné zapojiť všetkých klientov denného stacionára z dôvodu ich zdravotného obmedzenia. V uvedenom období sme spomínaným spôsobom vzdelávali nasledovné počty klientov:

2017 – 12 klientov

2018 – 12 klientov

2019 – 12 klientov

2020 – 12 klientov

2021 – 13 klientov

2022 – 10 klientov

2023 – 10 klientov

2024 – 11 klientov

            Vzdelávanie je celoživotný proces, ktorý nekončí ukončením školy, ale pokračuje počas celého života. Pravidelné rozvíjanie vedomostí a zručností je kľúčové nielen pre profesionálny rast, ale aj pre osobný rozvoj, udržiavanie duševnej sviežosti a celkovú kvalitu života.

V sociálnych zariadeniach má ďalšie vzdelávanie mimoriadny význam, pretože pomáha klientom udržiavať ich kognitívne schopnosti, posilňuje ich sebavedomie a umožňuje im aktívne sa zapájať do každodenného života. Ak sa získané vedomosti neprecvičujú a ďalej nerozvíjajú, dochádza k ich postupnému oslabovaniu a regresu.

Pravidelné vzdelávacie aktivity, ktoré zahŕňajú čítanie, písanie, riešenie matematických úloh či logické cvičenia, stimulujú mozog a pomáhajú predchádzať jeho zhoršeniu. Okrem toho vzdelávanie podporuje sociálnu interakciu, čím znižuje riziko izolácie a zlepšuje psychickú pohodu klientov.

V našom zariadení sa preto dlhodobo venujeme organizovaniu vzdelávacích programov.  Kvalifikovaní lektori zabezpečujú, aby bol vzdelávací proces nielen efektívny, ale aj motivujúci a prispôsobený schopnostiam každého jednotlivca.

Ďalšie vzdelávanie nie je len o získavaní nových vedomostí, ale aj o udržiavaní a posilňovaní už nadobudnutých schopností, ktoré sú kľúčové pre aktívny a plnohodnotný život.